Navigate Up
Sign In
Contact Information

University Relations  

 
Graham Hall 123
1200 S. Jay St.
Aberdeen, S.D. 57401
 
Phone: 605-626-2552
 
The WolfPACT Scholarship
Guaranteed Scholarship
The largest guaranteed four year scholarship in the Midwest. Money you can count on. Get your ACT Score; find out your scholarship award. It's that simple!
Learn More!
More than 300 students to graduate from Northern State University
​ABERDEEN, S.D. – Northern State University will graduate one of its largest classes in recent years at its upcoming spring commencement.

On Saturday, May 10, 304 students will receive degrees at the ceremony, which begins at 10:30 a.m. in the NSU Barnett Center. That total includes students graduating in spring and summer sessions, with both undergraduate and graduate degrees. Visit the Commencement Page for details.

Delivering the commencement address will be NSU alum Dr. Darryl Tonemah, a 1989 graduate. Tonemah, who has a Ph.D. in counseling psychology and cultural studies, sits on numerous state and national boards addressing disparities in education and health care among the Native community; as well as the Board of Directors of the American Diabetes Association. He is an actor, author and award-winning recording artist.

Below is a list of NSU graduates, including their degree programs and the hometowns they have listed with the university. Please check the list for graduates from your area. Following the list of graduates is a key that explains the meaning of symbols accompanying the names.
 
 
GRADUATE STUDIES
MASTER OF MUSIC EDUCATION
                                Daniel Eye@, Sioux Falls (Music Education)
                                Whitney Halverson@, Armour (Music Education)
                                Heather Kay Harnisch@, Parkston (Music Education)
                                Brett Kroeger@, Woonsocket (Music Education)
                                Deanna Martens@, Watertown (Music Education)
                                Eric D. Martens@, Watertown (Music Education)
                                Maria Morton@, Norwalk, Iowa (Music Education)
                                Renee Munsen@, White Lake (Music Education)
                                Jeremy Schutter@, Aberdeen (Music Education)
                                Mallory Marie Scott@, Aberdeen (Music Education)
                                Kelli Theresa VanOverbeke@, Arlington (Music Education)
MASTER OF SCIENCE
                                Kirsten L. Aman@, Sioux Falls (Banking and Financial Services)
                                Heidi Marie Bacon@, Edgeley, N.D. (Banking and Financial Services)
                                Rebecca Jean Burke@, Pierre (Banking and Financial Services)
                                William Deng@, Aweil, South Sudan (Banking and Financial Services)
                                Joshua Hogue@, Watertown (Banking and Financial Services)
                                Shan Jiang, Beijing, China (Training and Development in E-learning)
                                Chris Larson@, Roseville, Calif. (Banking and Financial Services)
                                James Lundberg@, Esko, Minn. (Banking and Financial Services)
                                Adam Sayler@, Aberdeen (Banking and Financial Services)
                                Jason Stoebner@, Mitchell (Banking and Financial Services)
                                Jason Stone@, Chamberlain (Banking and Financial Services)
                                Rachel Vosika@, Aberdeen (Banking and Financial Services)
                                Jordan Whiteside@, Harrisburg (Banking and Financial Services)
MASTER OF SCIENCE IN EDUCATION
                                Nicole Christine Ahlberg, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Corinna A. Alander, Aberdeen (Counseling)
                                Katherine M. Baskerville, Rapid City (Counseling)
                                Brittany Bauer@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Alaina L. Benson, Balaton, Minn. (Teaching and Learning: Health, Physical Education and Coaching)
                                Dawn T. Bonham, Sioux Falls (Leadership Administration)
                                Renae Lynn Borchard, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Mandy Brown, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Jordan D. Brown, Devils Lake, N.D. (Leadership Administration)
                                Sarah Brust@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Erin Elise Crane, Baraboo, Wis. (Sport Performance and Leadership)
                                Michael Dahl, Shakopee, Minn. (Sport Performance and Leadership)
                                Sasha Dalgliesh@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Vincent Samory Davis, Indianapolis, Ind. (Teaching and Learning: Health, Physical Education and Coaching)
                                Scott Andrew DeBoer, Pierre (Leadership Administration)
                                Christopher Kevin Derry, Paton, Iowa (Counseling)
                                Cassie N. Duffy@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Melissa Goethals@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Emily Ham@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Kent Hansen@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Kelli Helms@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Jessica N. Henjum, Brentford (Counseling)
                                Brianne Lindsay Hofer, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Kendra K. Hotchkiss, Armour (Counseling)
                                Meredith Humphrey@, Ipswich (Teaching and Learning)
                                Karla J. Jager, Aberdeen (Counseling)
                                Teresa L. Johnson, Pierre (Leadership Administration)
                                Aleece M. Jung, Aberdeen (Counseling)
                                Breanne Kraft@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Diane Marie Leitheiser, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Breanne Kumpf Mack, Aberdeen (Counseling)
                                Patricia A. Manus, Aberdeen (Counseling)
                                Sonja Irena Markanovich, Coquitlam, British Columbia, Canada (Counseling)
                                Roger McCafferty@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Aaron C. Meyer, Hillsboro, N.D. (Counseling)
                                Breanna Milnes, Morrison (Sport Performance and Leadership)
                                Kevin L. Morast, Hettinger, N.D. (Leadership Administration)
                                Melissa Vahn Nguyen@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Joshua Daniel Nolan, Aberdeen (Sport Performance and Leadership)
                                Nancy June Petersen, Aberdeen (Counseling)
                                Dustin Leroy Pickrel, Aberdeen (Counseling)
                                Kimberly Boese Quast, West Fargo, N.D. (Counseling)
                                Krista Rabenberg, Spearfish (Counseling)
                                Christine L. Rall, Aberdeen (Counseling)
                                Amy Kay Rawerts@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Christine Retzlaff, Aberdeen (Educational Studies)
                                Amy M. Reyes@, Sioux Falls (Counseling)
                                Doug Riter, Waubay (Leadership Administration)
                                Zane Roduner, Rapid City (Sport Performance and Leadership)
                                Joseph P. Romero, Socorro, N.M. (Sport Performance and Leadership)
                                Heather Rowen@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Aaron C. Smith, Aberdeen (Educational Studies)
                                Charley Smook, Aberdeen (Sport Performance and Leadership)
                                Carla Rae Sumption-Clark, Bristol (Teaching and Learning)
                                Amanda J. Swenson@, Henderson, Nev. (Counseling)
                                Michael Swenson@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Brenna R. Taylor, Conde (Counseling)
                                Amanda Rose Teter, Aberdeen (Sport Performance and Leadership)
                                Amy A. Thompson@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Alex A. Veeder, Watford City, N.D. (Counseling)
                                Carrie L. Weisenburger@, Aberdeen (Teaching and Learning)
                                Shanna E. Wilson, Aberdeen (Counseling)
                                Jessa Zimmer@, Aberdeen (Teaching and Learning)
COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES
BACHELOR OF ARTS IN HONORIBUS
               *                Katherine Jensen, Aberdeen (English)
               ***            Kody R. Kyriss, Lesterville (English; Political Science)
               ***            Michael J. Newman, Saint Johnsbury, Vt. (History)
 
BACHELOR OF ARTS
                                Lewis J. Anderson, Aberdeen (Sociology: Criminal Justice)
                                Ty A. Bleicher, Land O Lakes, Fla. (Sociology: Criminal Justice)
                                Anthony M. Bruno, Madison, Ala. (Sociology: Criminal Justice)
                                Daniel Caban, Huron (Sociology: Criminal Justice)
                                Allora L. Drey, Herrick (Sociology: Human Services)
                *             Denzel Eisenbeisz, Bowdle (Political Science)
                                David Wylie Ellsworth, Aberdeen (History)
                *             Trisha M. Erdmann, Watertown (Sociology: Criminal Justice)
                 *            Ashley Ewalt, Webster (Sociology: Criminal Justice)
                                Samantha J. Ganske, Aberdeen (Sociology: Human Services)
                                Nathan L. Geffre, Aberdeen (English)
                                Erik L. Guthmiller, Hayti (History)
                                Lindsey W. Hubler, Apple Valley, Minn. (Sociology: Criminal Justice)
                *             Ji Hyeong Kim@, Seoul (Sociology: Criminal Justice)
                                Zachary David Kuhlman, Watertown (History)
                                Gavin M. Larsen, Chanhassen, Minn. (Sociology: Criminal Justice)
                ***        Lu Liu, Shanghai, China (English)
                *             Jessica M. Massa, Winner (History)
                                Argerina Norder, Aberdeen (Sociology: Human Services)
                *             Hilary Anne Peterson, Aberdeen (Sociology: Human Services)
                                Kayla L. Reinert@, Lemmon (Sociology: Criminal Justice)
                                  Rebecca Y. Rennison, Lansing, Mich. (French Studies)
                                Christopher Rieck, Aberdeen (German)
                                Brittny R. Schanzenbach, Sioux Falls (Sociology: Criminal Justice)
                                Neil Ingeman Sell, Seabeck, Wash. (Sociology: Criminal Justice)
                                Krystina Rae Serfoss@, Aberdeen (Sociology: Human Services)
BACHELOR OF GENERAL STUDIES
                                Dakota A. Muldoon, Aberdeen (General Studies)
                                Alex A. Neville@, Aberdeen (General Studies)
                                Teresa R. Pengilly@, Inkster, N.D. (General Studies)
                                Nathan T. Russell@, Olathe, Kansas (General Studies)
                                Kami S. Spieker@, Aberdeen (General Studies)
                                Trevor G. Sporrer@, Eastvale, Calif. (General Studies)
                                Macy A. Tipler@, St. Paul, Minn. (General Studies)
                                Jay F. Tobin, Aberdeen (General Studies)
                                Kyla R. VanDenHemel, Aberdeen (General Studies)
                                Jill K. Vining@, Aberdeen (General Studies)
                *             Joshua James Weber, Tea (General Studies)
BACHELOR OF SCIENCE IN HONORIBUS
                **           Ethan N. Brown, Flower Mound, Texas (Environmental Science; Biology)
                ***        Laura J. Linscheid@, Dallas (Biology)
                **          Khachirha R. Tugas, Las Vegas, Nev. (Biology)
BACHELOR OF SCIENCE
                                Kallie J. Adams, Saint Michael, Minn. (Biology)
                                Bryan P. Becker, Groton (Environmental Science)
                                Emily M. Chamberlain, Portland, N.D. (Biology; Environmental Science)
                *             Jonathan L. Feist, Bismarck, N.D. (Biology)
                                Jordan J Florey, Fort Dodge, Iowa (Biology)
                                Brittany A. Goetz, Aberdeen (Chemistry)
                                Angel A. Iverson (Biology)
                                Tanner D. Johnson, Groton (Environmental Science; Biology)
                                Aaron Kern, Groton (Biology; Chemistry)
                ***        Kelsey A. Kimbler, Aberdeen (Biology)
                                Katrina D. Kjerstad, Quinn (Biology)
                                Garrett A. Klatt (Chemistry)
                                Lian Lian, Dalian, China (Biology)
                ***        Lu Liu, Shanghai, China (Chemistry)
                                Tia A. Lopez, West Fargo, N.D. (Biology)
                                Haley E. Luond@, Ipswich (Biology)
                *             Kara Mader, Spearfish (Medical Laboratory Science)
                                Adam M. McCallister, Aberdeen (Biology)
                *             Amber Moran, Sioux Falls (Medical Laboratory Science)
                                Samantha Nygaard, Milbank (Biology)
                                Makayla Perryman, Dakota Dunes (Biology)
                                Denae A. Schatz, Aberdeen (Mathematics)
                                Jayce J. Seelig, Lisbon, N.D. (Mathematics)
                                Cecilia Oria Storly-Oren, Aberdeen (Environmental Science)
                                Derek Nicholas Tymesen, Spirit Lake, Idaho (Biology)
                                Louis M. Walking Elk, Aberdeen (Environmental Science)
                *             Ashley Denise Williams, Spokane, Wash. (Medical Laboratory Science)
                *             Rachel Wilson, Aberdeen (Chemistry: Forensic Science)
                                Sean A. Winslow, Sacramento, Calif. (Biology)
BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
                                Claire M Demilia@, Sioux Falls (Social Science)
                                Annie Louise Hagen, Aberdeen (English)
                *             Sara J. Harmon, Huron (Biology)
                ***        Clint G. Huber, Hoven (Social Science)
                **          Ashlyn R. Jorgenson, Waubay (English)
                *             Nicole Beverly Pauli, Twin Brooks (Mathematics)
                                Eric Peterson, Brandt (Biology)
                                Chelsey Poeppel, Gettysburg (Biology)
                                Rubylin Schroeder, Armour (Biology)
ASSOCIATE OF ARTS
                                Melissa Marie Florey, Huron (General Studies)
                                Gina L. Harmdierks, Huron (General Studies)
                                Nathan W. Kolb, Ipswich (General Studies)
                                Andrea M. Schoenefeld, Aberdeen (General Studies)
                                Jessica L. Sedlmajer, Pierre (General Studies)
ASSOCIATE OF SCIENCE
                                Angel A. Iverson@, Huron (Biotechnology)
                                Sean A. Winslow@, Aberdeen (Biotechnology)
SCHOOL OF BUSINESS
BACHELOR OF ARTS
                                Michael C. Ballard, Tampa, Fla. (International Business Studies)
                **           Salim E. Manzour Sifontes@, Pampatar, Venezuela (International Business Studies)
                                Jessica C. Nordquist@, Wasilla, Alaska (International Business Studies)
                                Dzenana Skaljic@, Sioux Falls (International Business Studies)
BACHELOR OF SCIENCE IN HONORIBUS
* Lesleann E. Palmer@, Aberdeen (Management)
                                BACHELOR OF SCIENCE
                                Matthew M. Anderson, Dawson, Minn. (Finance)
                *             Ray N. Anderson, Aberdeen (Accounting)
                                Jeff A. Beck, Aberdeen (Management)
                ***        Shelby L. Beck, Britton (Management)
                                Steven David Bell, Aberdeen (Business Administration)
                                Katie C. Bloom, Carlton, Minn. (Professional Accountancy)
                **           Corey J. Bobzien@, Aberdeen (Banking and Financial Services)
                                Mike Alan Bogdanovich, Windsor, Calif. (Professional Accountancy; Finance)
                **           Ty S. Brown, Mellette (Finance; Management)
                                Casey Albert Ciffra, Aberdeen (Management Information Systems)
                                Nathan L. Davis, Elk River, Minn. (Business Administration)
                *             Zachary Drees, Aberdeen (Management Information Systems)
                *             Alex J. Droog, Mina (Management)
                                Christopher A. Eads@, Aberdeen (Business Administration)
                                Logan James Fahnhorst, Plymouth, Minn. (Professional Accountancy; Finance)
                                Heather Fines@, Pierre (Business Administration)
                                Damian G. Freudenthal@, Estelline (Management)
                                Ann Gerberding@, Sioux Falls (Management)
                ***        Jabin Ha, Busan, South Korea (Professional Accountancy)
                                Lindsey Hay@, Aberdeen (Professional Accountancy; Banking and Financial Services)
                                Mitchell Gerald Hoellein, Aberdeen (Professional Accountancy)
                **           Robert L. Johnson, Watertown (Professional Accountancy)
                ***        Kelli R. Kabrud, Rapid City (Professional Accountancy)
                                Brandon Kimball, Aberdeen (Business Administration)
                *             Gabriel G. Kjellsen, Groton (Management)
                ***        Curry Kuehl, Pierre (Professional Accountancy; Banking and Financial Services)
                **           Yunji Kwoun, Gyeongsang Nam-Do, South Korea (Professional Accountancy; Economics)
                                Michael R. Lenling, Aberdeen (Marketing)
                *             Joe Locken, Bath (Business Administration)
                                Kelsey J. Long, Langford (Management)
                **           Salim E. Manzour Sifontes@, Pampatar, Venezuela (Economics)
                                Andrew M. Marohl, Shakopee, Minn. (Business Administration)
                **           Chloe’ Martell, Aberdeen (Business Administration)
                ***        Jordan L. Melius, Faulkton (Professional Accountancy)
                                Val Myers@, Blunt (Business Administration)
                *             Long H. Nguyen@, Ho Chi Minh, Vietnam (Banking and Financial Services)
                                Jessica C. Nordquist@, Wasilla, Alaska (Marketing)
                                Tha Gerh Paw, Huron (Management)
                                Dominique R. Peters, Blunt (Professional Accountancy; Finance)
                                Lara L. Reed, Ipswich  (Business Administration)
                *             Travis A. Rinehart, Onida (Banking and Financial Services)
                                Edgar Rodriguez, Aberdeen (Marketing)
                                Hayden J. Rovegno, Seattle (Management)
                                Reeba F. Sattler, Webster (Finance; Economics)
                **           Vanessa J. Smith, Kimball (Professional Accountancy)
                *             Michael Tuch, Hartford (Management; Marketing)
                                Calii D. Turner, Bowdle (Management; Marketing)
                                Cara L. Van Zee, Aberdeen (Management)
                                Erika R. Vinger, Eureka (Business Administration)
                *             Trent Nicolas Zomer, Melbourne, Australia (Management)
                *             Hannah J. Zubke, Waubay (Professional Accountancy; Finance)
ASSOCIATE OF SCIENCE
^^ Monty Z. McNaught, Blunt (Business Administration)
Joel Schlottman@, Aberdeen (Business Administration)
SCHOOL OF EDUCATION
BACHELOR OF SCIENCE IN HONORIBUS
  ** Sara Peterson, Sioux Falls (Human Performance and Fitness)
BACHELOR OF SCIENCE
                                Chelsea M. Chavez, Cottonwood, Ariz. (Human Performance and Fitness)
                                Andrew Crisman, Waterloo, Iowa (Sport Marketing and Administration)
                **           Tial A. Donovan, Gettysburg (Human Performance and Fitness)
                                Michele N. Fritz, Aberdeen (Psychology)
                                Eric J. Gerber IV, Aberdeen (Psychology)
                **           Jamie Lee Jockheck, Redfield,  (Psychology)
                                Suzie Kilber@, Aberdeen (Psychology)
                                Jory A. Kunzman, Sioux Falls (Sport Marketing and Administration)
                                Ashley N. Larsen@, Aberdeen (Psychology)
                *             Kayla D. Marnette, Eagan, Minn. (Psychology)
                *             Hannah J. Mastel, Fargo, N.D. (Human Performance and Fitness)
                                Derek S. Miller@, Aberdeen (Human Performance and Fitness)
                **           Damonn J. Mischke, Florence (Human Performance and Fitness)
                                Caitlin G. Moran@, Santa Cruz, Calif. (Human Performance and Fitness)
                                Kaitlyn M. Sturlaugson, Bismarck, N.D. (Psychology)
                                Adam C. Thompson, North Las Vegas, Nev. (Human Performance and Fitness)
                                Kirstie Edith Triden, Aberdeen (Psychology)
                *             Alexandra J. Webster, Ashley, N.D. (Sport Marketing and Administration)
BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION IN HONORIBUS
                ***        Lisa Mae Hunt, Huron (Elementary Education)
                **           Katelyn M. Kippes, Somerset, Wis. (Special Education)
BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION
                ***        Kara Ann Alm, Aberdeen (Elementary Education)
                **           Rachel M. Berg, Aberdeen (Special Education)
                                Kelly S. Goetz, Eureka (Elementary Education)
                                Rachel E. Haug, Aberdeen (Elementary Education; Special Education)
                                Krystal L. Hughes, Spokane, Wash. (Elementary Education; Special Education)
                **           Whitney E. Kemink, Castlewood (Elementary Education)
                                Lauren A. Knott, Aberdeen (Elementary Education)
                **           Ashley M. LaFave, Aberdeen (Elementary Education)
                                Reggie R. Lawrence, Aberdeen (Elementary Education)
                                Jennifer A. Little, Aberdeen (Elementary Education)
                ***        Morgan A. Lock, Forman, N.D. (Elementary Education)
                                Shannon McGarry, Aberdeen (Elementary Education)
                                Kathryn A. Morehouse, Aberdeen (Special Education)
                                Amanda May Morgan, Aberdeen (Elementary Education)
                                Heather M. Parker, Aberdeen (Elementary Education)
                **           Kelsey J. Scarborough, Mansfield (Elementary Education)
                **           Hayley Loree Schacht, Luverne, Minn. (Elementary Education)
                                Jessica A. Scott, Edmonds, Wash. (Elementary Education)
                **           Molly E. Taylor, Conde (Elementary Education)
                ***        Jordi Mae Terca, Presho (Elementary Education)
                *             Jeffrey Tobin, Aberdeen (Special Education)
                *             Hannah M. Treinen, Ortonville, Minn. (Elementary Education)
                                Beau D. Voegeli, Aberdeen (Elementary Education)
                *             Tristen Ann Waller, Warner (Elementary Education)
                ***        Marissa Marian Weber, Groton (Elementary Education)
                                Meghan R. Zinter, Bath (Elementary Education)
SCHOOL OF FINE ARTS
BACHELOR OF ARTS IN HONORIBUS
***  Emily Kaitlyn Hansen, Mitchell/Letcher (Art: Advertising Design)
BACHELOR OF ARTS
                **           Alissa M. Blinder, Aberdeen (Art: Fine Arts)
                *             Lindsay M. Ciavarella, Aberdeen (Art: Fine Arts)
                                Yvonne I. Freese@, Lanesboro, Minn. (Musical Theatre)
                                Benjamin Grote, Aberdeen (Art: Fine Arts)
                                Ioana Hojda, Aberdeen (Art: Fine Arts)
                **           Hillarey Holland, Britton (Art: Advertising Design)
                ***        Kindra K. Holsing, Aberdeen (Art: Multimedia Design)
                                Amanda Marie Korak, Aberdeen (Music)
                                Andy McGuire, Lake Preston (Art: Advertising Design)
                                Bryce D. Mills, Aberdeen (Art: Multimedia Design)
                                Anthony Rohr, Dickinson, N.D. (Music)
                                Colin J. VanLint, Philip (Art: Multimedia Design)
                                Steven M. Zimoski, Mobridge (Music)
BACHELOR OF MUSIC EDUCATION IN HONORIBUS
                ***        Jeanna Jerde, Aberdeen (Music: Vocal)
                ***        John T. Patzlaff, Platte (Music: Instrumental/Vocal)
                ***        Brandon D. Sieck, Onida (Music: Instrumental/Vocal)
BACHELOR OF MUSIC EDUCATION
                                Larissa M. Buchholz, Tripp (Music: Vocal)
                **           Rebecca A. Fahey, Spearfish (Music: Instrumental/Vocal)
                                Yvonne I. Freese@, Lanesboro, Minn. (Music: Vocal)
                **           Bailey R. Geist, Roscoe (Music: Instrumental/Vocal)
                *             Kayla D. Helder, Brookings (Music: Vocal)
                **           Jaime L. Kessler, Jamestown, N.D. (Music: Instrumental/Vocal)
                *             Abby L. Klumb, Dimock (Music: Instrumental/Vocal)
                                Callie A. Marlette, Hoven (Music: Instrumental/Vocal)
                **           Alexa M. Overweg, Kimball (Music: Vocal)
                *             Tyler M. Schwan, Minot, N.D. (Music: Instrumental/Vocal)
                ***        Cody A. Swanson, Langford (Music: Instrumental/Vocal)
BACHELOR OF SCIENCE IN EDUCATION IN HONORIBUS
*** Jeanna Jerde, Aberdeen (Art)
 
 
@Summer 2014 Candidate
***Candidate for Summa Cum Laude


**Candidate for Magna Cum Laude


*Candidate for Cum Laude

^^^Candidate for Highest Honor


^^Candidate for High Honor


^Candidate for Honor