NSU Winter Commencement set for Saturday, Dec. 8

ABERDEEN, S.D. – On Saturday, Dec. 8, 108 students will graduate from Northern State University at its 2018 winter commencement.

The ceremony begins at 10:30 a.m. in the NSU Johnson Fine Arts Center.

Delivering the commencement address will be NSU Associate Professor of English Dr. Peter Ramey, Northern’s 2018 Outstanding Faculty Award winner. Saturday’s student speaker will be 2018-19 Student Association President Shanae Doerr.

For more information, visit the NSU Commencement webpage.

A list of graduates is below, listed alphabetically by hometown:

 

Aberdeen:

**Madison D. Aguirre (Art: Fine Arts)           

***Kaylee Rae Babcock (Professional Accountancy)

Tyler G. Beck (Music) 

Myles K. Beckler (Art: Fine Arts)

Kevin R. Birkla (Psychology)              

***Samantha J. Bot (English)                 

Mikayla Carson (Biology)     

Angela Eliason (Biology)

Dyllen L. Fleckenstein (Environmental Science)

Riley J. Frantzen (Biology)

***Daniel R. Gallagher (Elementary Education)

Ashley D. Geist (Counseling: Clinical Mental Health – master’s)

Brennan D. Goehring  (Teaching and Learning – master’s)

*Bethany A. Greiner (Biology)

Shane M. Haley (Psychology)

Janet L. Heathman (Business Administration)

Suzanne Esther Higgins (Management Information Systems)         

*Kayleene M. Holzer (Sociology: Criminal Justice, Human Services)

** Allie Hughey (Accounting)

**Donovan P. Kopetsky (Sociology: Criminal Justice in Honoribus)

Jessica L. Leyva (Biology)

*John M. Marnette (Sociology: Criminal Justice; Political Science)

Lexi Optiz (Biology)

Ronald D. Reff (Educational Studies – master’s)

**Erinn Rigg (Art: Graphic Design)

Alexis Jade Satterfield (General Studies)

Samuel C. Schaunaman (Management)

Adam T. Schultz (Environmental Science; Biology; Biotechnology)

**Lindsey Jean Simon (Accounting; Management)

Ashley E. Verbois (General Studies)

Angela M. Vincent (History)

Sara R. Weischedel (Music Education – master’s)

**Brigette A. Weisenburger (Music)

Heidi J. Westby (Communication Studies)

 

Antilles, Netherlands:

Jarreth JJ Martina (International Business)

 

Baker, Mont.:

Jill K. Whiteman (Music Education – master’s)         

 

Bath:

Dustin John Stephenson (History; Political Science)             

 

Blunt:

Dakota Feller (International Business)                      

 

Brandon:

*Nathan J. Abraham (English)

Jasmine G. Larson (Management)

Samantha A. Peterson (Psychology)

 

Britton:   

**Courtney M. Paulson (Elementary Education)     

 

Chandler, Ariz.:

Kyle C. Yeargain (Biology)      

 

Chongqing, China

Zhengguo He (Art: Graphic Design)

 

Cold Spring, Minn.:

**Andrea Overman (Special Education)                   

 

Columbia:

*Sadie J. Hanna (Elementary Education)

Sydney Hanna (Environmental Science; Biotechnology)

 

Cozad, Neb.:

Erica M. Wieseler (Music Education – master’s)      

 

Elk Grove, Calif.:

Kyle Weston Beardsley (Environmental Science)

 

Elkton:

Rachel Rieger (Leadership and Administration – master’s)              

 

Fargo, N.D.:

***Olaf P. Hanson (Finance in Honoribus)

Tyler R. Trefethren (Business Administration)         

 

Fort Yates, N.D.:

David W. Murphy (Human Performance and Fitness)

 

Gillette, Wyo.:

Tanner L. Olson (Physical Education)    

Dalton J. Wagner

 

Granada Hills, Calif.:

**Alyssa Deobler (Management)

 

Harrisburg:

Matthew Z. Epp (Management)

           

Hosmer:

Kayla Wells (Banking and Financial Services – master’s)

 

Huron:

Alexander Adermann (General Studies)

Anum Qamar (Accounting)

 

Kasson, Minn.:

Hailey L. Busch (Marketing)

 

Lake in the Hills, Ill.:

*Kyle Lavand (Mathematics)

 

Lamoure, N.D.:

Logan T. Shockman (Physical Education)

*Brady Glen Thielges  (Business Administration)     

 

Leola:

Cameron J. Lux (Communication Studies)

 

Menahga, Minn.:

***Andrea Korvela (Biology; Human Performance and Fitness in Honoribus)                   

Noah C. MacPherson (Marketing)

 

Milbank:

*Rebecca Wieting (Elementary Education; Special Education)

 

Mina:

Mason M. Wietgrefe (Sociology: Criminal Justice)               

 

Monticello, Minn.:

Michael R. Cooper (Biology)  

 

Nassau, Bahamas:

Trevez J. Bridgewater (International Business)

 

Pierre:

Megan E. Bennett (Banking and Financial Services)

Travis L. Johnson (Management)

Faith Kongslien (Psychology)

Janet Ott (Business Administration)

 

Prairie City:

***Ruth Burkhalter (Mathematics; Mathematics Education)

 

Rapid City:

***Balie J. Albrecht (Music: Instrumental/Vocal in Honoribus)                  

 

Raymond, Minn.:

Jarrod Holmgren (Art: Graphic Design)         

 

Redfield:

Rori C. Hutcheson (Art)

***Ann Schmitt (Professional Accountancy)

Todd E. Schwartz (General Studies)  

 

Rio Rancho, N.M.:

*Cassandra Marie Maillet (Psychology)        

 

St. Paul, Minn.:

Jackson T. Foy (Management)          

 

Selby:

Christine Kosters (Leadership and Administration – master’s)

 

Seoul, South Korea:

Sungeun Lee (Management)             

 

Seward, Alaska:

Tessa K. Adelmann (Elementary Education) 

 

Sioux Falls:

Cameron J. Sannes (Physical Education)

***JoHanna Kayla Wahl (Biology)

 

Sisseton:

**Joshua Coyle (Biology; Biotechnology)     

Alexis R. Wilson (Business Administration)  

 

Spring Park, Minn.:

***Brooke N. Berger (Physical Education)   

 

St. Catherine, Jamaica:

Toni-Ann Ingram (Biology)

 

Stratford:

**Taylor M. (Ellingson) Schreiber (International Business in Honoribus)

 

Tatsuno City, Japan

Yuki Taniguchi (Accounting)

 

Thief River Falls, Minn.:

**Hannah R. Kraemer (Physical Education) 

 

Twin Falls, Idaho:

Samuel J. Krapf (Biology)       

 

Valley, Neb.:

Emma J. Friesel (Biology)

 

Vancouver, Wash.:

Jeffrey M. Rideout (Sociology: Criminal Justice)       

 

Warner:

Marissa R. Hook (Business Administration)

Traiton Peck (Sociology: Criminal Justice; Political Science) 

 

Watertown

Hailey Hanson (Biology)

Molly Ann Hirsch (Psychology)

**McKenzie K. Werner (Physical Education)

 

Webster:

*Mariah L. Block (Elementary Education)    

Hayley J. Coon (Elementary Education)

 

Westport:

Kaitlyn Goehring (Marketing)

 

Willmar, Minn.:

Miranda R. Roelofs (Sociology: Human Services)

 

Wolsey:

Allyson Gascoigne (Communication Studies)

 

***summa cum laude

**magna cum laude

*cum laude

 

About Northern State University

Northern State University is a regional university that offers outstanding academics and exceptional extracurricular activities at an affordable price on a safe, welcoming campus. Northern State recently announced its Educational Impact Campaign, with a goal of raising $55 million for a new South Dakota School for the Blind and Visually Impaired, new athletic and recreation fields, and an on-campus regional sports complex. Once the campaign is complete, NSU will be the recipient of more than $100 million in privately funded building projects and scholarships within a decade. To learn more, visit NSU Admissions

Selby:

Christine Kosters (Leadership and Administration – master’s)