Northern State University will hold winter commencement on Nov. 21

Student wearing a decorated graduation cap

ABERDEEN, S.D. – Northern State University will hold winter commencement at 10 a.m. Saturday, Nov. 21.

The ceremony, which takes place in the Barnett Center, is open to all 2020 NSU graduates.

After assessing the current increase in cases in Brown County with area health officials and government agencies, it was determined that only graduating students, along with faculty and select staff, will be allowed inside the Barnett Center for the ceremony. Attendees will be required to wear masks, and participants will be appropriately spaced throughout the facility.

For parents, friends and loved ones, the event will be live streamed through the NSU Facebook page and locally through cable channel 12.

Below is a list of Northern’s 104 winter graduates, grouped alphabetically by state.

CALIFORNIA

Shianne Lacey Rosselli, Corona (B.S. Marketing) **

Stephany Estrada, Valencia (B.S. Human Performance and Fitness)

MINNESOTA

Julia Sullwold, Brooklyn Park (B.S. Sport Marketing and Administration)

Sydney Ehrlich, Corcoran (B.A. History; Certificate - Teaching English to Speakers of Other Languages)

Michael Wiesmann, Lake Park (B.S. Sport Marketing and Administration)

John Guidry, Lino Lakes (Master of Music Education)

Jayme Fuchs, Long Prairie (Master of Music Education)

Morgan Baufield, Plymouth (B.S. Psychology)**

Monica Rajkowski, Saint Cloud (B.S. Chemistry)

Hunter Trautman, Saint Francis (B.S.  Management)

William Olander, Saint Paul (B.S. Accounting)

Zachary Hrvol, Tower (B.S. Human Performance and Fitness)

NORTH DAKOTA

Kira Whitmore , Bismarck (B.S.Ed. Special Education)**

Jacob Copenhaver, Carrington (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)

Kaylee Briss, Enderlin (B.S. Biology; A.S. Biotechnology)

Morgan Binfet, Fargo (B.A. in Honoribus International Business Studies)**

Ty Brown, Fargo (M.S. Banking and Financial Services)

Layne Johnson, Kulm (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)

Katelyn Fetsch, Langdon (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)***

Josie Gillund, Minot (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)***

Toni Nilson, Minot (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)**

NEBRASKA

Hiltje Peitz, Omaha (Master of Music Education)

OKLAHOMA

Codi Martinez, Chickasha (B.S. Accounting)

PENNSYLVANIA

Amelie Wachsmuth, Elkins Park (B.S.Ed. Special Education)*

SOUTH DAKOTA

Taylor Achterberg, Aberdeen (B.S.Ed. Special Education)

Bailey Andrews, Aberdeen (B.S. Psychology)

McKayla Carda, Aberdeen (B.S.Ed. Elementary Education)*

Tierra Cassens, Aberdeen (BME in Honoribus - Music Education; Certificate - Piano Proficiency)*

Samantha Chastain, Aberdeen (A.A. General Studies)

Cheng Chen, Aberdeen (B.A. English)

Andre Cobbs, Aberdeen (M.S.Ed. Educational Studies)

Austin Coombes, Aberdeen (B.S. Professional Accountancy)

Perpetua Coronel Nunez, Aberdeen (B.S. Management)

Lane Doxtader, Aberdeen (B.S. Professional Accountancy)

Amber Engraf, Aberdeen (B.S.Ed. Elementary Education)

Chris Ezekisoe, Aberdeen (B.A. Criminal Justice)

Jake Flakus, Aberdeen (B.S. Chemistry; B.S.Ed. Chemistry)**

Grace Gasperich, Aberdeen (B.S. Accounting; B.A. Music; Certificates - Arts Administration, Piano Proficiency)***

Taylor Hagen, Aberdeen (B.S. Business Administration)

Megan Howard, Aberdeen (M.S.Ed. Teaching and Learning)

Eric Kovach, Aberdeen (BGS General Studies)

Madeline Kovach, Aberdeen (B.S. Sport Marketing and Administration)

Shauna Larson , Aberdeen (B.S. Biology)*

Matthew Lepke, Aberdeen (B.S.Ed. Physical Education)

Hannah Lopes, Aberdeen (B.A. Sociology: Human Services)

Amanda McIlravy, Aberdeen (B.A. in Honoribus Music)**

Brianna Neri, Aberdeen (B.A. Sociology)

Danielle Notz, Aberdeen (B.A. in Honoribus English)**

Trevor Penner, Aberdeen (M.S. Banking and Financial Services)

Alexander Peterson, Aberdeen (B.S. Accounting)**

Kelly Radke, Aberdeen (A.S. Business Administration)

Jason Reed, Aberdeen (B.A. Art: Graphic Design)

Cordell Ring, Aberdeen (B.S.Ed. History)

Elias Rostad, Aberdeen (BGS General Studies)

Tyler Rozell, Aberdeen (B.S. Business Administration)

Ann Scott, Aberdeen (B.A. English)

Dean Thiery, Aberdeen (BGS  General Studies)

James Torbert, Aberdeen (BGS General Studies)

Aldous Ulvog, Aberdeen (B.A. Music)

Nicole Wanttie, Aberdeen (B.A. Sociology: Human Services; B.S. Psychology)**

Torey Whittlinger, Aberdeen (B.S. Accounting)**

Edann Cloos, Big Stone City (B.S.Ed. Elementary Education)***

Paxton Steen, Bristol (B.A. History)*

Sara Tvedt, Brookings (B.S. Marketing)***

Madison Swier, Crooks (B.A. Sociology: Human Services; B.S. Psychology)

Melayna Waisanen, Deadwood (M.S.Ed. Teaching and Learning)

Karrie Woodring, Doland (A.S. Banking and Financial Services)^

Rachel Sherman, Eureka (B.S.Ed. Special Education)*

Aleshia White, Eureka (A.A. General Studies)

Dallas Johnson, Frederick (B.A. English)

Emily Bicek, Gettysburg (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)**

Alyson Hageman, Gettysburg (B.S.Ed. in Honoribus Elementary Education; Special Education)***

Ashley Meyer, Gregory (B.S. Management)**

Sierra Smith, Gregory  (B.S.Ed. Art)**

Jasmine Schaller, Groton (B.S. Human Performance and Fitness)**

Alyssa Sippel, Groton (B.S. Accounting)

Kylie Gross, Hitchcock (B.S.Ed. Elementary Education)**

Blessing Bridge, Huron (A.A. General Studies)

Ashley Hernandez Torres, Huron (B.A. Criminal Justice)

Victoria Win, Huron (B.S. Psychology)

Shelby Marcotte, Ipswich (B.S. Finance)

Morgan Hoffman, Leola (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)***

Darby Duncan, Mellette (B.S.Ed. Elementary Education)**

Jeff Hyke, Parkston (B.A. History)

William Ellwanger, Pierre (B.S. Accounting)**

Haelly Pease, Pierre (B.S. Management)

Melinda BadWound, Pine Ridge (B.S. Medical Laboratory Science)

Carleigh Klein, Rapid City (B.A. Music; Certificate - Arts Administration)

Cassandra Bottum, Redfield (M.S.Ed. Teaching and Learning)

Boston Bauer, Sioux Falls (B.S. Psychology)*

Christian Dreier, Sioux Falls (B.S. Business Administration)

Drew Loudon, Sioux Falls (B.S. Professional Accountancy)

Susan Damm, Trent (M.S.Ed. Teaching and Learning)

Jeremiah Maxfield, Warner (B.S. Environmental Science)

Bailey Finke, Watertown (B.S.Ed. Elementary Education; Special Education)***

Garret Knebel, Webster (B.S.Ed. History)

Jessica Podoll, Westport (B.S. Biology)

LeAnn Thompson, White Horse (M.S.Ed. Leadership and Administration)

Kyra Liebig, Yankton (B.S.Ed. Elementary Education)**

Haley McDonald, Yankton (B.S.Ed. Elementary Education)**

INTERNATIONAL

Bushra Hulmani, India (B.A. English)

Naomi Macamo, South Africa (B.A. Communication Studies)

Tasnim Mayasir-Orwig, Bangladesh (B.S. Management)

Sumire Oda, Japan (B.S. Psychology)

Rujeko Shavi, Zimbabwe, (B.S. Biology)

 

***Candidate for Summa Cum Laude

**Candidate for Magna Cum Laude

*Candidate for Cum Laude

^^^Candidate for Highest Honor

^^Candidate for High Honor

^Candidate for Honor

About Northern State University

Northern State University is a regional university that offers outstanding academics and exceptional extracurricular activities at an affordable price on a safe, welcoming campus. Northern State recently announced its Educational Impact Campaign, with a goal of raising $55 million for a new South Dakota School for the Blind and Visually Impaired, new athletic and recreation fields, and an on-campus regional sports complex. Once the campaign is complete, NSU will be the recipient of more than $100 million in privately funded building projects and scholarships within a decade. To learn more, visit NSU Admissions.